A Citroën csapatában dolgozók mindent megtesznek azért, hogy a Citroën gépjárművek (a tervezéstől az újrahasznosításukig) minél kisebb kárt tegyenek a környezetben. A cél tehát a fogyasztás és a széndioxid és egyéb szennyezőanyagok kibocsátásának csökkentése, a természetes erőforrások ésszerű felhasználása és a jobb újrahasznosíthatóság.
A környezet védelme érdekében a Citroën vállalja, hogy:
Az öko-tervezés célja, hogy a Citroën gépjárművek a környezetvédelmi előírások tiszteletben tartásán túl jelentős előrelépést tegyenek a fenntartható mobilitás terén is. Ez a törekvés mutatkozik meg abban az erőfeszítésben is, melyet a márka a környzetbarát technológiákhoz és alapanyagokhoz köthető kutatás és innováció terén kifejt.
A Citroën rendelkezik a karbonsemleges autógyártáshoz szükséges ipari eszközökkel, ezáltal képes csökkenteni saját környezeti hatását, illetve megfelelni a legfőbb környezetvédelmi kihívásoknak.
Annak érdekében, hogy a márkakereskedések és a szervizek maguk is erőfeszítéseket tegyenek jobb hulladékgazdálkodásuk érdekében, a Citroën a hulladék szelektálását és újrahasznosítását elősegítő intézkedéseket vezet be.
A Citroën célja az újrafeldolgozási folyamatok hatékonyságának növelése, méghozzá olyan termékek által, melyek tervezésük első pillanatától fenntarthatóak. Ehhez nélkülözhetetlen az autó gyártása alatt, illetve a használata során, egészen az újrafeldolgozásáig keletkező hulladék mennyiségének csökkentése.
AZ ÜZEMANYAGFOGYASZTÁS ÉS A CO2-KIBOCSÁTÁS CSÖKKENTÉSE
KÖRNYEZETBARÁT ANYAGOK HASZNÁLATA
EGYRE HATÉKONYABB MOTOROK
A Citroën folyamatosan dolgozik a benzin- és dízelmotorok tökéletesítésén, aminek része a Stop&Start rendszer, valamint a részecskeszűrő és az SCR-katalizátor széleskörű kiterjesztése a modellkínálatra.
ÚJ GENERÁCIÓS AUTOMATA SEBESSÉGVÁLTÓK
A Citroën nagy teljesítményű sebességváltókat tartalmazó kínálata 2018-ban egy 8 fokozatú automata váltóval gazdagodott (EAT8), melynek köszönhetően még drasztikusabban csökken a járművek fogyasztása, méghozzá prémium színvonalú vezetési élmény mellett.
ELEKTROMOS MODELLEK
2020 év végére, 2021 elejére a Citroën elektromos autó kínálata teljes mértékben megújul.
Az új ë-C4 az ötajtós modellek, az ë-Jumpy a haszongépjárművek kínálatát bővíti, az ë-Spacetourer pedig a nagycsaládosok számára nyújt 100%-ban elektromos hajtást.
HIBRID MODELLEK
A 2019. novemberében bemutatott Citroën C5 Aircross Hybrid SUV jelenti az első lépést a Citroën márka villamosítási stratégiájában.
PROAKTÍV MEGKÖZELÍTÉS
A „zöld” alapanyagok három csoportba sorolhatók :
Újrahasznosított műanyagok
Természetes eredetű anyagok (fa, növényi rostok, stb.)
Biomassza-alapanyagok (nem kőolajból, hanem megújuló forrásokból származó polimerek)
Használatuk legfontosabb előnyei :
A fosszilis alapú műanyagok felhasználásának csökkentése
A műanyagok újrahasznosításával foglalkozó ágazatok fejlesztésének elősegítése, újabb piaci lehetőségeket teremtve
2008 óta a Citroën nagyszabású tervet valósít meg a környezetbarát anyagok felhasználása terén. 2018-ban a járművek össztömegének (polimerek, fémek, stb.) körülbelül 30 %-át „zöld” alapanyagok tették ki.
GYÁRAINK KÖRNYEZETVÉDELMI POLITIKÁJA
ISO 14001 SZABVÁNY
A TERMÉSZETI KÖRNYEZET VÉDELME
A Citroën választ ad a környezetvédelmi kihívásokra:
A globális felmelegedés elleni küzdelemhez való hozzájárulása által
A vízbe és levegőbe kibocsátott szennyeződés csökkentésével
A természeti környezet és a biodiverzitás védelme által, valamint a természetes erőforrások, különösképpen a víz felhasználásának csökkentésével
Csökkentve a keletkező hulladék mennyiségét, illetve azok hasznosításával
KÖRNYZETVÉDELMI POLITIKÁNK
„TRIMAN” LOGÓ: AZ ÚJRAHASZNOSÍTHATÓ ANYAGBÓL KÉSZÜLT TERMÉK JELÖLÉSÉRE
„AUTOECOCLEAN” KÖRNYEZETVÉDELMI MINŐSÍTÉS
„GREENPACT”-PROGRAM
2015 januárja óta Franciaországban jogszabályi rendelkezés alatt álló jelzés jelenik meg az újrahasznosítható termékeken, mely szelektív gyűjtését számos előírás szabályozza: ez az ún. „Triman-logó”.
Ennek célja a fogyasztó tájékoztatása arról, hogy a termék vagy a csomagolás nem dobható a háztartási hulladék gyűjtésére szolgáló kukába, hanem szelektálni kell vagy elszállítani egy olyan gyűjtőpontra, ahol az újrahasznosításáról gondoskodnak. Egyes Citroën termékekre (gumik, kartoncsomagolások, nyomtatványok, stb.) ezen szelektív előírások vonatkoznak.
KÖRKÖRÖS GAZDASÁG KIÉPÍTÉSE
FENNTARTHATÓ FEJLŐDÉS A TERVEZÉS PILLANATÁTÓL
ÚJRAHASZNOSÍTOTT ANYAGOK HASZNÁLATA
A JÁRMŰVEK ÚJRAHASZNOSÍTÁSA ÉS ÚJRAFELDOLGOZÁSA
GONDOSKODJON CITROËN GÉPJÁRMŰVE ÚJRAHASZNOSÍTÁSÁRÓL
A Citroën célja, hogy teljes mértékben újrahasznosítsa elhasználódott járműveit. Ezt szolgálja a gépjármű életciklus-elemzése is. Ennek lényege a járművek környezeti hatásainak felmérése, tervezésüktől a megsemmisítésükig. Lehetővé teszi a jövőbeli járművek alapanyagainak felmérését és jobb kiválasztását.
Az újrahasznosított termékek ugyanazon műszaki előírásoknak felelnek meg, mint az újak. A termikus és mechanikus tartósság minőséget és optimális teljesítményt garantál.
Kiváló minőségüknek köszönhetően a környezetbarát anyagok ma már gond nélkül felhasználhatóak a Citroën modellekben rejtett és látható alkatrészekként egyaránt.
A Citroën hálózat immár több mint tizenöt éve gondoskodik arról, hogy a használaton kívüli gépjárművek összegyűjtése és feldolgozása a környezetvédelmi szempontoknak megfelelően történjen. Az újrahasznosítás 7 lépésben történik.
Visszavétel
Az elhasználódott gépjármű utolsó tulajdonosa eljuttatja autóját a hivatalos gyűjtőhelyre. Az átvevő cég a jármű átvizsgálását követően bontási átvételi igazolást állít ki.
Előkezelés és szennyezésmentesítés
Elsőként eltávolítják az akkumulátort és a gumikat. Azután hatástalanítják a légzsákokat. Majd eltávolítják a maradék üzemanyagot és minden egyéb folyadékot: a motorolajat, a váltóolajat, a fékfolyadékot és a légkondicionáló berendezés hűtőközegét. Ezek a szennyező anyagok teljes mértékben újrahasznosításra kerülnek az erre kijelölt helyen.
Bontás
A következő lépésben a mechanikus részeket, a karosszériaelemeket, az elektromos, illetve elektronikus berendezéseket szerelik ki, hogy használt alkatrészként vagy újragyártott alkatrészek alapjaként használják fel azokat újra. Amennyiben gazdaságilag megéri, az olyan anyagokat, mint a műanyag és az üveg, az újrahasznosítás érdekében szintén kiszerelik.
Tárolás
A környezetre káros anyagokat összegyűjtik, és a hulladék átvételére, illetve megsemmisítésére specializálódott cégeknek adják át.
Aprítás
Az előkezelt hulladékot az aprítóba juttatják, ami a leselejtezendő gépjárművet pár centiméteres apró darabokra vágja, és szétválogatja a vastartalmú fémek (acél) visszanyerése érdekében.
Aprítás utáni válogatás
Az aprítás után visszamaradt anyagokat különböző technológiákkal (mágnesezés, örvényáramok, úsztatás) szétválogatják, hogy másodlagos nyersanyagként felhasználható anyagdarabokat nyerjenek ki belőlük.
Újrahasznosítás, visszanyerés és hulladéklerakás
Az aprítóból kikerült és szétválogatott anyagdarabok újrafelhasználhatóak (pl. a fémek az acélgyárakban/fémiparban, egyes műanyagok a műanyagiparban), illetve újrahasznosíthatóak (cementiparban, városi kazánházakban, villanyerőművekben, stb.). Ez az eljárás lehetővé teszi a gépjármű 95%-os újrahasznosítását, és jelentősen csökkenti a megmaradó, lerakásra kerülő hulladék mennyiségét.